Sutarties sustabdymas vis dar neišnaudojama galimybė išspręsti sutarties terminų tinkamo įvykdymo klausimus

Straipsnyje aptariu sutarties sustabdymo galimybę ir paaiškinus skirtumus nuo sutarties pratęsimo.

VIEŠOJO PIRKIMO SUTARTIS IR JOS KEITIMAIDAŽNIAUSIAI DAROMOS KLAIDOSPIRKIMO SĄLYGOS

Karolina Telyčėnaitė - Kacvinskė

4/14/20234 min read

a calendar with red push buttons pinned to it
a calendar with red push buttons pinned to it

Pirkimų žinutė labai džiaugiasi sulaukiusi pirmo paklausimo per Pasidalink atveju skiltį. Taigi, šįkart matyt atskiro aptarimo reikalauja tema apie viešojo pirkimo sutarties stabdymą. Iš praktikos žinau, kad ne visada mokama suprasti kas gi iš tiesų tas viešojo pirkimo sutarties sustabdymas ir kaip jį teisingai reiktų atlikti.

Kas gi tas viešojo pirkimo sutarties sustabdymas?

Iš esmės jo sąvokos nepateikia nei VPĮ nei civilinis kodeksas (CK), bet tokią galimybę, net jei neįtvirtinote viešojo pirkimo sutartyje, atsiradus pagrįstoms aplinkybėms, galite nustatyti. Tiesa, CK turi kelis straipsnius, kuriuos praktikoje, kaip mes mėgstame sakyti teisininkai mutatis mutandis, mano subjektyviu vertinimu, galime pritaikyti ir stabdyti sutartį. Konkrečiai turiu omenyje CK 6.207 str. – tai net ir taikysime tiesiogiai, nes jis sako, kad prievolė, o kas žmonių paprasta kalba tariant tai būtų sutarties dalykas, gali būti sustabdytas. Ir CK 6.659 str. 1 d. (norma taikoma rangos santykiams). Kadangi pastaroji norma taikoma rangai, tai čia ir įsijungia ta teisinė magija adaptuoti teisės normą kitoms viešojo pirkimo rūšims. Kaip sakiau, šią normą taikyti reiktų mutatis mutandis. Gal reiktų paaiškinti kas tas „mutatis mutandis“ - tai teisinė sąvoka, kuri reiškia, kad taikome su pakeitimais. Išvertus iš lotynų kalbos net ir verčiasi su tam tikrais pakeitimais. Bet grįšime prie temos. Taigi, jei taip nutinka, kad PO ir tiekėjas mato, kad sutartį įvykdyti dėl kokių nors trukdžių, pvz. tiekėjo sutarties tinkamas įvykdymas tampa priklausomas nuo kito tiekėjo sutarties įvykdymo, bus sunku įvykdyti laiku - reiktų stabdyti viešojo pirkimo sutartį. Konkretizuoju – PO pirko rangos darbų ir prekes (du pirkimai, juk žinote, kad sujungti tokio objekto negalite, tiesa?) :)), kurias reikės po rangos sumontuoti statinyje. Užtruko rangos vykdymas, prekių tiekėjas jau pradėjo vykdyti sutartį, pvz. jis užsakė įrangą, taigi, jei PO nestabdys, jis bus laikomas pradelsęs sutartį. O tada jau gali tekti skaičiuoti netesybas. Tam, kad taip nenutiktų – pasinaudokite sutarties sustabdymo galimybe.

Tai čia dabar aptariau atvejus - kai sustabdymo viešojo pirkimo sutartyje nėra. Geriausias dalykas, ką visada rekomenduoju ar konsultuojant ar vedant mokymus – įsidėkite sutarties sustabdymo galimybę, tam, kad paskui nereiktų tų visų mutatis mutandis pagrindinėti, kai atsiras aplinkybės dėl kurių reiktų stabdyti sutartį. Taip taip, kalbu apie tą VP sutarčių keitimo atvejį, kurį kartais net nesiverčia vadinti sutarties keitimu. Nes iš esmės tai sutarties vykdymas taip, kaip nusimačiau. Kalbu apie VPĮ 89 str. 1 d. 1 p. atvejį – kai tiksliai, aiškiai ir nedviprasmiškai, kai rengiate viešojo pirkimo sutartį, įsivardinate atvejus kaip keisite viešojo pirkimo sutartį. Taigi, įsidėkite sutarties sustabdymo galimybę, paprastai mėgstama formuluotė „ <...> sutartis gali būti 1 kartą sustabdyta“. Čia irgi ne visai pakankama sąlyga, bet jau geriau tokią turėti. Nes šiaip dar turėtumėte įvardinti dėl ko arba kokioms aplinkybėms atsiradus atsirado poreikis stabdyti viešojo pirkimo sutartį. Tai jei įsitraukėte sutarties sustabdymą – valio!, bet jei įsitraukėte tarpinius sustabdymus, pvz. jei objektas leidžia išskaidyti viešojo pirkimo sutarties įgyvendinimo etapus, tada galiu pasakyti, kad 2x valio!!!

Kodėl čia aš apie tuos tarpinius sustabdymus taip džiugiai? O, bet, tačiau, nes – jei sutartį sustabdysite, iki kol išnyks sutartį sustabdžiusios aplinkybės, nieko daryti su sutarties įgyvendinimu negalėsite. Pateikiu pavyzdį: PO ir tiekėjas susitarė dėl rangos darbų sustabdymo, tačiau tiekėjas patyliukais visgi kažkokius smulkius darbus vykdė, nors sutartį stabdė ir pagrįstai. Jei statybos darbų žurnale arba neduokdie aktuose paaiškėtų, kad visgi tiekėjas dirbo ir darbus atliko, tai būtų laikoma, kad viešojo pirkimo sutartis ir nebuvo sustabdyta. Todėl išanalizuokite savo pirkimo objektą ir pagalvokite, gal kažkaip galima sukurti tuos tarpinius sustabdymus.

Sutarties sustabdymas nėra lygu sutarties pratęsimams

Reikia suprasti esminį skirtumą nuo pratęsimų, kuriuos irgi mėgstama įsitraukti į viešojo pirkimo sutarties keitimo atvejus.

Sutarties pratęsimas – tai papildomas terminas tiekėjui, kurį jis įgyja dėl aplinkybių, kurioms atsiradus, prailgėja viešojo pirkimo sutartis. Pvz. viešojo pirkimo sutartis pasirašyta 2023-04-14 ir galioja 6 mėn. su galimybe pratęsti 1 mėn. Tai jei pratęsimu nebus pasinaudota, sutartis turėtų būti užbaigta 2023-10-14. Jei visgi tiekėjui reikės papildomo termino, tai jis turės papildomą 1 mėn. Tokiu atveju viešojo pirkimo sutartis prasitęs ir tiekėjas turės ilgesnį sutarties vykdymą. Vietoj 6 mėn., 7 mėn.

Sutarties stabdymas (arba sustabdymas) – tai sutarties vykdymas taip ir toliais terminais kaip buvo susitarta, vienintelis skirtumas, kad pasislenka tokio sutarties įvykdymo data. Tai dabar pabandykim pamodeliuoti situaciją:

Sutartį pasirašome 2023-04-14

Sutartis galioja 12 mėn. iki 2024-04-14

Sutartyje numatyta galimybė pratęsti sutartį 1 mėn. tai idealiu atveju 2024-05-14 būtų termino pabaiga. Dabar kas nutinka jei sutartį reikia stabdyti? Ji sustoja tame tarpe, kai įvyko aplinkybės. Kas tada įvyksta? Kai sutartis sustoja tiek kalendoriškai tiek faktiniai sutarties įvykdymo terminai. Pvz. sutartis buvo sustabdyta po 6 mėn. nuo sutarties pradžios. Reiškia sutarčiai liko įvykdyti 6 mėn. plius 1 mėn. pratęsimo terminas. Pamodeliuokime kaip tai gaunasi su faktiniais terminais. Jei sutartis pasirašyta 2023-04-14 6 mėn. bus 2023-10-14. Reiškia tada  "atstabdžius" sutartį pasislenka sutarties galutinis terminas, kuris būtų pvz. sustabdymas truko dar 6 mėn. tai reiškia, kad kalendoriškai sutartis jau pasislinko tai jei "atstabdysite" pirkimo sutartį po 6 mėn. t.y. 2024-04-14 turite dar pridėti tiekėjui faktinius 6 mėn. sutarties įvykdymui plius teisę į 1 mėn. pratęsimą. Tai jei pratęsimu nepasinaudotų po "atstabdymo" terminas būtų 2024-10-14 arba su pratęsimu 2024-11-14. 

Ko geriau nedaryti?

Dirbant su pažeidimais yra tekę matyti tokių sutarčių, kurios deja vėliau ir baigėsi nustatytais pažeidimais, kai buvo į sutartis dedamos formuluotės: „ <...> sutartis pratęsiama tiek, kiek truko darbų sustabdymas“ ir pan. Iš esmės PO teisi, bet tokia formuluotė vis tiek yra netinkama. Kodėl? Nes ji neapibrėžta konkrečiomis aplinkybėmis (ar dar pamenat ką rašiau apie VPĮ 89 str. 1 d. 1 p.?) ir tada tampa nebeaiškus tai koks tas galutinis terminas lieka sutarčiai įvykdyti po atlikto sustabdymo. Taigi, jei kada Jums tektų stabdyti sutartį - atminkite, kad tame momente kur stabdėte sutartį, lygiai tame pačiame ir “atstabdysite”. Tai jei terminas stabdomas likus 1 dienai iki sutarties pabaigos, tai ir reiškia, kad „atstabdžius“ tiekėjui bus likęs 1 dienos terminas. Nedaugiau, nebent kvalifikuosite nenumatytas aplinkybes ir pridėsite papildomą terminą sutarčiai įvykdyti. Beje apie tai jau buvo mano straipsnis, jį rasi čia.

Patiko straipsnis? Gal nori apie kažką, kad parašyčiau detaliau, išsamiau. Gal turite konkretų atvejį? Galite jį man atsiųsti ir aš jį panagrinėsiu. Jį man gali pateikti per skiltį Pasidalink atveju.